Rihards Olups

OpenStreetMap kopienas dalībnieks

 Lielākais datu izmantošanas veids – adrešu imports OpenStreetMap (OSM) datu kopā. Daļēji kartes papildināšanā noder arī ēku kontūras, ceļu dati, īpašumtiesību robežas utt. Tā kā OSM datiem ir ārkārtīgi daudz lietotāju, visi šie uzlabojumi nonāk, piemēram, Organic Maps, OSMAnd, Komoot, cycle.travel, Facebook Maps, Bolt, Wolt, Wikipedia Maps, Bing Maps un daļēji pat Jāņa sēta veidotajās kartēs. Latvijā OSM kartes izmanto arī Rīgas satiksme, Valsts asinsdonoru centrs, LMT, Lursoft un simtiem citu uzņēmumu. Šie uzlabojumi pieejami, piemēram, Garmin, ESRI un Mapbox produktu lietotājiem. Galu galā, visi kartes izejas dati pieejami jebkuram interesentam, un tos bieži izmanto skolēni, studenti, jaunuzņēmumi.

Pats OSM projekts ir vispasaules un aizsākts Anglijā 2004. gadā.

Dāvis Valters Immurs

ĢIS projektu vadītājs

  SIA "Jāņa sēta" ir izveidojusi  vairākus jaunus publiskus servisus, kas saistīti ar kadastra datiem gan meklēšanu, gan īpašumtiesību piederības atgriešanu, kā arī kadastra informācijas karšu slāni. Kadastra robežas izmantojam arī taustāmiem produktiem: lielformāta karšu izdrukām par teritorijām pēc klientu izvēles.

Lai arī pirms tam par maksu iegādājāmies adrešu datus, tagad adrešu meklēšanas un ģeokodēšanas servisi ļauj balstīties maksimāli svaigākos datos, kurus atjaunojam diennakts režīmā. Papildus bonuss ir vēsturisko adrešu dati.

Tieši ar kadastra datiem saistīto produktu izveidi primāri noteica lietotāju – gan biznesa, gan individuālo vēlmes. Pieprasījums bija jau pirms daudziem gadiem. Atlika to realizēt. Lai arī šķita, ka datu servisu radīšana būs relatīvi triviāls pasākums, bet lielais datu apjoms, sarežģītās attiecības starp dažādām datu tabulām bija pietiekami izaicinoši. Ieguvums – kvalitatīvāki (un maksimāli aktuālāki) dati par Latviju, kurus atzinīgi vērtē mūsu klienti. Īpaši kadastra dati atnesuši mums arī jaunus klientus.

Ikdienas lietotāji var baudīt daļu no šiem servisiem mūsu karšu pārlūkā BalticMaps.eu.

Māris Kuzmins

A/s “Latvijas valsts meži” Biznesa sistēmu risinājumu direktors

Atvērtie dati tiek izmantoti gan Latvijas valsts meži iekšējos ĢIS risinājumos, mūsu ĢIS klientu iekšējās vidēs, gan publiskajos risinājumos. Publiski pieejamais Web risinājums ir redzams te un publiskā bezmaksas mobilā lietotne LVM GEO ir atrodama gan iOS, gan Android, gan Windows veikalos.

Produkti sākotnēji radās, lai nodrošinātu Latvijas valsts mežu un mūsu ĢIS klientu ikdienas procesu vajadzības, taču vēlāk vairākas komponentes tika atvērtas pieejamas publiski. Pamatā tiek risinātas biznesa vajadzības, taču paralēli tiek domāts arī par iespējām ikvienam publiskajam lietotājam strādāt ar datiem.

Ieguvums: Vienkāršāku un ātrāku datu saņemšanu un apstrādi, iespēju pašiem veidot tīmekļa pakalpes un veikt dažādus aprēķinus un datu pieprasījumus, kombinēt datus ar citiem telpiskajiem datiem.